Pedagógiai módszerek:
Oktató szoftverek:
Gyakorló játékok:
Linkek a témában:
A szintetikus és a globális módszer
Írásrendszerünkben az egyes fogalmak jelölése a hozzájuk tartozó szavak hangjainak megfelelő betűk megfelelő sorával történik.
Zsolnay-féle program
A globális és a hangoztató-elemző-összetevő módszert ötvözi + analitikus szintetikus módszer. Két nagy részre oszlik az elsős könyv is. Betűtanuláshoz betűmodellt alkalmaznak.
Olvasástanítás lépésről lépésre
A tanulmány a Lépésről lépésre című olvasástanítási programot ismerteti. A szerző tíz éve dolgozik a programmal, tanítói tapasztalatai ösztönözték arra, hogy új utakon próbálja meg tanítványait bevezetni a betűk világába. Bemutatja a tanítási program sajátos nevelési és oktatási célkitűzéseit, alapelveit, és ismerteti a Lépésről lépésre program elméleti hátterét. Az olvasás- és írástanítási program a hangoztató-elemző-összetevő módszer egy sajátos változata, reformpedagógiai módszerekkel ötvözve.
Doman módszer (korai olvasástanítás)
A tanulmány a jeles francia pedagógus Rachel Cohen könyve nyomán egy sokat vitatott pedagógiai kérdés, a 3–5 éves kor közötti olvasástanítás problémáját elemzi. A szerző a beszédfejlődés tapasztalataira alapozva lehetségesnek látta, hogy 3 éves kor után megkezdődjék a gyermekek óvodai keretek közötti olvasástanítása, sőt bizonyos típusú, nagybetűs írás tanítása is.
Meixner-módszer
A részképesség gyengeséggel rendelkező (diszlexia, diszgráfia) gyermekeknek speciális olvasástanítási eljárásra van szükségük, melyet Meixner-módszerként ismerünk és alkalmazunk. A terápiának fontos alapelve, hogy a „legközelebbi fejlődési zóna”-ból kell kiindulni, amely szerint ahhoz a szinthez kapcsolódva kell a fejlesztést elkezdeni, illetve ott kell folytatni, ahol a gyermek még biztonsággal mozog, mert csak így válik számára lehetségessé az eredményes feladatvégzés. Az alacsonyabb szintek erősítésével, újratanulásával pozitívan befolyásolhatjuk a magasabbrendű, bonyolultabb funkciók elsajátítását.
LapodaMESE: mesekészítő szoftver
Az írás-olvasás tanítás segítésére az ingyenesen letölthető LapodaMese program használható. A program egy egyszerű rajzoló programhoz hasonlítható, azzal a különbséggel, hogy nem várja el a gyermektől, hogy képes legyen az egér segítségével rajzolni. A grafikai elemeket (állatok, emberek tárgyak) kész elemgyűjteményből kell neki kiválasztani a régi jól ismert nyomdázáshoz hasonlóan. Azzal az "apró" különbséggel, hogy itt a képet annak nevét beírva lehet kiválasztani, így a gyermek rákényszerül az írásra, olvasásra.
Mókus Iskola: olvasás oktató
A program az 1. osztályos olvasás-tanulás tematikáját dolgozza fel változatos feladatok formájában. A program menüjében a tananyaghoz kapcsolódó, az órai munkához hasonló feladattípusok közül lehet választani.
Szövegértés-szövegalkotás tananyag
A Szövegértés-szövegalkotás interaktív tananyag segíti a tanítókat olyan helyzetek teremtésében, amelyekben a gyermek aktív résztvevője a kommunikációs folyamatoknak. A szövegek értelmezése és szövegalkotás közben fejlődik a 9-10 évesek szövegelemző és szövegértő képessége.
Sebran's ABC: ABC tanító
Ingyenes magyar nyelvű oktató szoftver, melynek segítségével az elsős gyerekek tanulhatnak otthon játékosan. A programban írás, számolás műveletek mellett számtalan oktatójátékot találhatunk.
My ABCD: ABC tanító (angol)
Gyerekeknek szánt angol nyelvű ábécé-tanító, mely játékosan oktatja a betűvetés és olvasás tudományát. De mivel a program fel is olvassa a szavak, és számokat, így gyerekek angol oktatására is felhasználható. Ráadásul nagyon humoros a program.
Meghatározás
Az olvasott szót úgy fogjuk fel, mint egy betűből álló egységet, amivel kapcsolatos tudattartalmunkat felidézzük. Az írott szövegben gondolati egységet fejezünk ki képi jelek láncával, az olvasásnál pedig a képi jelek 'lefordítjuk' gondolati síkra. Bármely olvasástanítási módszert is alkalmazzuk, a kezdő olvasónak mindig tökéletlen az olvasása.